Najedzeni Fest

Najedzeni Fest

Znów Forum Przestrzenie w Krakowie otworzyło się dla miłośników jedzenia i dobrej kuchni. Ten, kto chciał skosztować smakołyków z całego świata, degustować babeczki i ciasteczka blogerów kulinarnych, kupić sobie śliczny gadżet do kuchni lub napić się kawy zdecydowanie powinien odwiedzić Festiwal Najedzenie Fest. 

Przybyłam i ja, daleko nie miałam, słońce zachęcało by wyjść z domu, także lepszej opcji na niedzielę nie widziałam. Pyszne coxinha z krewetkami, ciasto cytrynowe, falafele i hummus, aromatyczna kawa i czekolady z dodatkami. Eh, pysznie i pięknie. Ostatkiem sił powstrzymałam się od kupienia trzech książek kulinarnych i dwóch przepięknych kubków. Ale ponieważ przyszłam tam jeść, podpatrywać, nie mogłam tylko trwonić ostatnich pieniędzy. 

Ja z Festiwalu wyniosłam pełny żołądek i udany zakup - dynia piżmowa - a co z niej będzie? już niedługo, nie mogę się doczekać.
Pięknie było, tym razem tłumniej ale i miejsca w środku więcej. Jeśli ten festiwal będzie się rozwijał w takim tempie, nie wiem czy w kolejnej edycji Hotel Forum poradzi sobie z taką ilością smakoszy. 
Zapraszam na relację zdjęciową. I smacznego :)


"Młynek"

sera do wyboru do koloru

najpiękniejsze deski w Polsce


pyszności


coś na słono

najbardziej arotmatyczne danie

znajome twarze z "Twój kucharz"

Hamsa


słodokości z domowej cukierni

coxinha z krewetkami

lokalne dżemiki z świętokrzyskiego

mniaaam

idealne na śniadanko

babeczki

jeszcze bardziej mniam 

kawa, prawie gotowa

czosnek - to co najlepsze na świecie


pizza z pieca?

dynie, wszędzie widzę dynie

i znów

i znów

i znów dynie

a dla odmiany papryczki

bo potem znów dynie

Forum Przestrzenie

Festiwal Najedzeni Fest - po królewsku 


Drożdżówki z dżemem porzeczkowym

Drożdżówki z dżemem porzeczkowym

Na coś słodkiego nosiło mnie już długo i jedynym problemem był pomysł co to ma być. Najlepszym pomysłem okazły się być drożdżówki. Nigdy ich nie robiłam. Dlateto z wielkim zapałem przystąpiłam do produkcji.  I wiecie co? Już chyba nie kupię następnych w piekani, sama będę sobie robić takie łakocie. Nieskromnie powiem że były pyszne. I jeszcze zostało kilka sztuk, będzie na później.



Składniki

3/4 kostki masła
1 szklanka mleka
2 szklanki mąki pszennej
1,5 opakowania suchych drożdży (po 7g jedno)
0,5 szklanki cukru
szczypta soli

dżem (porzeczkowy)
jajko
2 łyżki mleka

Masło topimy i dolewamy do niego mleko. Delikatnie podgrzewamy. Mąkę mieszamy z drożdżami, solą i cukrem. Dodajemy masło z mlekiem i zagniatamy dokładnie ciasto. Przekładamy je do miski, zakrywamy i ustawiamy w ciepłym miejscu na około 2 godziny aż ciasto wyrośnie. 



Po tym czasie wyrabiamy ciasto bardzo dokładnie przez około 10 minut. Rozwałkowujemy je w formę prostokąta. Ciasto smarujemy dżemem i zwijamy je w roladkę. Kroimy za pomocą noża na kawałki około 4 cm. Układamy na blasze na papierze do pieczenia w kilkucentymetrowej odległości gdyż bułeczki jeszcze urosną. Odstawiamy jeszcze na 15 minut przykryte ściereczką. 


Jajko wybijamy do miseczki i mieszamy dokładnie z dwoma łyżkami mleka. Smarujemy bułeczki z wierzchu. Wstawiamy drożdżówki do piekarnika nagrzanego do 220 stopni na około 15 minut. Po wyjęciu studziny. 


Zjadamy, bo pyszne:)
Smacznego!

Zapiekanka z kaszy

Zapiekanka z kaszy

Kasza. Pyszna. Niestety głównie używana jako dodatek do gulaszu. A przecież może być inaczej niż zwykle. Wystarczy trochę pomysłowości. Zainspirowana przepisem na zapiekankę z kaszą zrobiłam swoją wersję tego dania. Myślę, że wyszło pysznie. 


                                


Składniki:

1 filet z piersi kurczaka
200 g kaszy nieugotowanej
20 pieczarek
1 cebula
1 szklanka bulionu
4 łyżki sosu Worcestershire
2 ząbki czosnku
cząber
majeranek
papryczka chili 
sól
pieprz
olej
pietruszka







Cebulę kroimy w drobną kostkę. Pieczarki obieramy i siekamy na plasterki. Kurczaka kroimy w kostkę. Na rozgrzaną patelnię wlewamy około trzech łyżek oleju. Dodajemy cebulę i lekko ją rumienimy. Dodajemy pieczarki i opiekamy przez kilka minut. 

Na kolejnej patelni rozgrzewamy olej i dodajemy wyciśnięte ząbki czosnku, szybko wysypujemy na to pokrojonego kurczaka. Mieszamy dokłanie. Lekko solimy mięso. Opieczonego kurczaka dodajemy do pieczarek. Wszystko dokładnie mieszamy na ogniu. 



Do pieczących się składników dodajemy przyprawy oraz czetry łyżki sosu Worcestershire. Wsypujemy suchą kaszę i zalewamy wszystko bulionem. Doprawiamy do smaku. Przekładamy zawartość patelni do żaroodpornego naczynia. Zamykamy go i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 220 stopni. Pieczemy około 40 minut. 




Smacznego! 
ps. idealnie smakuje z lampką czerwonego wina :)

Sałatka jarzynowa

Sałatka jarzynowa

Ten smak zna chyba każdy z nas. Czym byłyby imieniny u cioci, urodziny, komunie i wesla bez podstawowej sałatki jarzynowej. Prostej i smacznej. Prawda jest taka, że wrzucić do niej możemy praktycznie wszystko. Ja postawiłam na taki oto zestaw:



Składniki:

1 jabłko
1 seler
3 pietruszki
3 marchewki
1 puszka kukurydzi
1 puszka zielonego gorszku
5 ogórków 
3 jajka
majonez
śmietana 12%
sól
pieprz


Wszystkie warzywa dokładnie myjemy i gotujemy do miękkości. Ugotowane studzimy, obieramy i kroimy w drobną kostkę. Tak samo postępujemy z ogórkami i ugotowanymi jajkami. Odcedzamy płyn z groszku i kukurydzy i mieszamy ze sobą wszystkie składniki. 



Majonez mieszamy ze śmietaną, pół na pół, doprawiamy solą i pieprzem. Jeśli chcemy bardziej pikantną wersję możemy dodać łyżkę keczupu. Sos wlewamy do warzyw i dokładnie mieszamy. 

Smacznego!


Krem z zielonego groszku

Krem z zielonego groszku

Zupa krem, najprostsza opcja jeśli chcemy zjeść coś sycącego, płynnego i na dodatek nie mamy czasu na gotowanie. Kremy uwielbiam, w każdej postaci. Dziś przyszedł czas na zielony groszek. Zostało mi troszkę rosołu, wiec by nie jeść go na okrągło, należało go wykorzystać. Oczywiście możemy użyć także bulionu z kostki. Najważniejsze, by było smacznie. Tak więc zapraszam na moją zupę w towarzystwie czosnkowej bagietki. Bo to mi dziś w duszy gra.




Składniki:

0,5 opakowania zielonego groszku (mrożonego)
1 cebula
0,5 łyżeczki papryki czerwonej ostrej
bulion
sól, pieprz
olej
2 łyżki śmietany


Cebulę siekamy drobno i wrzucamy do garnka na rozgrzany olej. Delikatnie szklimy. Kiedy cebula zacznie się rumienić dorzucamy zielony groszek. Delikatnie mieszamy. Dolewamy bulion (około dwóch szklanek) i gotujemy około 5 minut. Wszystko razem miksujemy na gładki krem. 

Bagietka


1 mała bagietka
2 łyżki masła
3 ząbki czosnku



Masło rozdrabniamy widelcem i dodajemy wyciśnięty czosnek, mieszamy bardzo dokładnie. Bagietkę kroimy na małe kromki, smarujemy masłem. Układamy kromeczki na papierze do pieczenia i wkładamy na około 15 minut do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni. Wyciągamy gdy lekko się zarumienią. 



Smacznego!
Copyright © 2014 Jem... Jemy! , Blogger